Sprawdzone sposoby obniżające koszty każdej podróży

with Brak komentarzy

City break w jednej z europejskich stolic, delegacja, długi weekend w górach lub nad jeziorem, a może wyprawa na drugi koniec świata? Oto kilka sprawdzonych i przede wszystkim skutecznych sposobów obniżających koszty każdej podróży. Sprawdź, czy znasz je wszystkie.
obniżenie kosztów podróży

SPOSÓB 1 – TANIE LOTY (wyprzedaże, promocje)

Chociaż niskie ceny lotów nikogo już nie dziwią i będąc czujnym można trafić na naprawdę świetne okazje, przy lotach międzykontynentalnych przeloty stanowią niemały wydatek. Dlatego warto obserwować portale takie jak fly4free, tanie-loty czy loter, gdzie codziennie pojawiają się wyselekcjonowane, bardzo korzystne cenowo połączenia. Oprócz tego, należy pamiętać o wyprzedażach, promocjach odbywających się systematycznie w określonych terminach lub z okazji np. Black Friday. Obniżki sięgają wtedy nawet -50%. Nieocenioną pomocą są również porównywarki internetowe. Mnie najbardziej przypadł do gustu Skyscanner.

SPOSÓB 2 – BAGAŻ PODRĘCZNY

Udało się znaleźć tani lot? Super! Teraz zajmijmy się walizką. Koszty bagażu rejestrowanego, szczególnie na dłuższych trasach, gdzie konieczne jest łączenie kilku lotów, potrafią nieźle nadszarpnąć kieszeń. Rozwiązaniem jest zabranie mniejszej ilość rzeczy, tak by nie przekroczyć limitu bagażu podręcznego. Choć wielu osobom wydaje się to nierealne, istnieją sposoby by spakować się na 2-3 tygodniowy wyjazd w 7-10kg. O tym, jak się pakować, by nie zwariować napiszę osobny artykuł.

SPOSÓB 3 – TANIE NOCLEGI

W tej kwestii możliwości do obniżenia kosztów jest bardzo wiele. Najtańszą jest Couchsurfing, czyli nocowanie u innych użytkowników portalu. Przy okazji można poznać niesamowite osoby, spróbować tradycyjnego jedzenia i razem zwiedzić miasto. W podobny sposób, tyle że już płatny, funkcjonuje AirBnb, które osobiście uwielbiam i korzystam przy każdej nadarzającej się okazji. Idąc tym tropem można próbować znaleźć nocleg u osób mieszkających w miejscu, do którego się udajemy. W poszukiwaniach pomoże  wstawienie posta w odpowiednich grupach na Facebooku, a nuż znajdzie się dobra dusza chcąca ugościć człowieka w podróży. W przypadku osób, które niepewnie czują się nocując u nieznajomych lub po porostu szukają trochę wygody najbardziej sprawdzoną i powszechną formą są hostele i hotele. Również tutaj istnieją sposoby by za niewielkie pieniądze znaleźć świetny pokój. Tak jak przy szukaniu lotów, polecam skorzystać z wyszukiwarek i porównywarek cen, na przykład Trivago. Dobrze sprawdza się także Hotelscombined.

SPOSÓB 4 – PROGRAMY LOJALNOŚCIOWE i AFILIACJA

Innym, wydaje mi się, że trochę niedocenianym, sposobem obniżenia kosztów podróży jest korzystanie z programów lojalnościowych i afiliacji. Na czym to polega wytłumaczę na przykładzie portalu Booking.com. Dzięki Booking Genius (Brawo za nazwę! Kto by nie chciał czuć się geniuszem za każdym razem gdy rezerwuje hotel?) zyskujemy 10% zniżki na najlepiej sprzedające się pokoje w obiektach biorących udział w programie oraz dostęp do sekretnych ofert. Warunkiem dołączenia jest rejestracja oraz zrealizowanie co najmniej 5 rezerwacji. Podobnie działa popularna w Azji Agoda. A czym różni się program lojalnościowy od afiliacji? Afiliacja to otrzymywanie prowizji za polecenia. Mówiąc prościej. Jeśli ktoś dokona rezerwacji poprzez indywidualny link, a później zapłaci za pobyt na konto osoby polecającej trafi określona suma lub procent z transakcji.  Co ważne czasami afiliacja może działać w dwie strony! Wystarczy stworzyć swój profil i uzupełnić odpowiednie dane.

SPOSÓB 5- TRANSPORT

Koszty można zmniejszyć już w drodze na lotnisko np. korzystając ze wspólnego przejazdu. Oczywiście warto też sprawdzić ceny pociągów i autobusów. Ceny przejazdu taksówką np. w Azji są wyjątkowo atrakcyjne, ale kilkukrotnie większe niż transport publiczny. Cena biletu autobusowego to czasami mniej niż złotówka. Przejażdżka takim autobusem jest czasami sama w sobie przygodą. Podobnie jak skorzystanie z usług rikszarzy. W Europie popularne są bilety jedno dniowe lub na określoną ilość przejazdów, zwykle wypadają one korzystniej niż jednorazowe.

SPOSÓB 6 – TARGOWANIE SIĘ

Tu najważniejsze jest wyzbycie się przekonania, że targowanie to coś złego. Większość ludzi nawet nie próbuje negocjować cen, tracąc tym samym opcję obniżenia kosztów już na samym początku procesu kupna-sprzedaży. Dlaczego tak się dzieje? Myślę, że w grę wchodzą nasze obawy typu „A co on/ona sobie o mnie pomyśli”, „Wyjdę na biedaka, sknerę itd”. Zmiana mentalności pozwoli zaoszczędzić parę groszy, a dodatkowym plusem jest nabycie umiejętności negocjacji, która przyda się nie tylko na wakacjach. Jak negocjować, by wynegocjować? Moim sprawdzonym sposobem jest powołanie się na ceny konkurencji (po ich uprzednim sprawdzeniu), zbijanie ceny przy zakupie większej ilości/sztuk i pytanie o dodatkowe korzyści lub bonusy.

SPOSÓB 7 – SEZON vs POZA SEZONEM

Jeśli możesz pozwolić sobie na wakacje poza szczytem sezonu weź to poważnie pod uwagę. Ceny zarówno lotów, jak i noclegów sięgają w najczęściej odwiedzanych miejscach kosmicznych sum w miesiącach czerwiec-wrzesień, w okresie świąteczno-noworocznym oraz w okolicy długich weekendów. Dokładnie wtedy, kiedy większość z nas bierze wolne. Dlatego od pewnego czasu podróże staram się planować poza tymi terminami. Dodatkowym plusem podróżowania poza sezonem jest mniejsza ilość turystów odwiedzających dane miejsce.

SPOSÓB 8 – KURS WYMIANY WALUT

Jeszcze przed wyjazdem radzę sprawdzić kursy waluty obowiązującej w miejscu, do którego się udajemy. Możliwości wymiany jest kilka. Tradycyjny kantor (odradzam te na lotnisku), bank lub e-kantory zyskujące coraz większą popularność. Przyznam szczerze, że początkowo byłam sceptycznie nastawiona do e-kantorów, ale ostatecznie kursy są korzystniejsze, a wygodny i szybki proces online pozwala zaoszczędzić również czas. Będąc już w temacie waluty dobrym sposobem na obniżenie kosztów podróży jest także rozeznanie się w cenach podstawowych produktów i ich przeliczeniu na złotówki. Pozwoli to na szybsze przeliczanie cen już w trakcie wyjazdu.

SPOSÓB 9 – DZIENNY BUDŻET

Metoda rodem z kolonii lub czasów podstawówki, po latach przekonuję się, że niesamowicie skuteczna. Na wakacjach czyha na nas wiele pułapek i łatwo jest wpaść w wir wydawania. Piękne pamiątki, restauracje, atrakcje, drobne wydatki, które zbierają się w niezłe sumy, a potem okazuje się, że znacznie przekroczyliśmy przewidywany budżet, a w skrajnych przypadkach również debet na karcie. Jak takich sytuacji uniknąć? Otóż rewelacyjnie sprawdza się wyznaczenie dziennego budżetu. W ten sposób podczas wydawania pieniędzy zmieniamy myślenie z emocjonalnego na racjonalne i tym samym zmniejszamy ryzyko ‚finansowego popłynięcia’.

SPOSÓB 10 – WEJŚCIÓWKI, BILETY WSTĘPU

Bilety wstępu do muzeów, zabytków, różnego rodzaju atrakcji, a coraz częściej również obiektów kultu religijnego potrafią pochłonąć znaczną część środków przeznaczonych na podróż. Na szczęście także w tej kwestii istnieją sposoby na obniżenie kosztów. Jeśli masz możliwość skorzystania z przysługującej Ci zniżki (np. studenckiej) nie wahaj się zapytać o to zapytać lub upomnieć. Innym sposobem jest kupowanie biletów grupowych, warto zatem rozejrzeć się czy ktoś nie szuka brakującej osoby lub samemu zaproponować taką opcję innym turystom z kolejki.
W wielu miastach są też tak zwane regularne dni otwarte, w których to wstęp do większości muzeów jest darmowy. Wystarczy dowiedzieć się czy i w jakim dniu odbywa się akcja. Niestety w przypadku dni wolnego wstępu trzeba liczyć się z kolejkami i tłumami zwiedzających.

SPOSÓB 11 – SZUKANIE SPRZYMIERZEŃCÓW

W poprzednich sposobach trochę nawiązałam do tego punktu (wspólne przejazdy, bilety grupowe). Podróżując samemu lub w parze często zdarza się, że koszty są o wiele wyższe niż miało by to miejsce w przypadku powiedzmy 3-4 osób. Dlatego odrzuciliśmy poczucie wstydu i nie boimy się pytać obcych o dołączenie i dzielenie na przykład taksówki. Jeszcze nie zdarzyło się, by spotkała nas z tego powodu jakaś nieprzyjemność. Co więcej wiele razy przekonaliśmy się, że taka otwartość skutkuje nie tylko obniżeniem kosztów podróży ale też poznaniem interesujących ludzi, z którymi mamy kontakt jeszcze długo po powrocie do domu. Także szczerze polecam!

Mam nadzieję, że artykuł okazał się dla Ciebie wartościowy. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli zechcesz podzielić się nim z kimś, dla kogo może być przydatny.

Leave a Reply